Sinop Eğitim Sen | Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası

Sinop Çevre Platformu 26 Eylül 2011 Değerlendirme Toplantısı Bilgi Notu‏

7 yıl önce
Sinop Çevre Platformu 26 Eylül 2011 Değerlendirme Toplantısı Bilgi Notu‏ için yorumlar kapalı
1.064 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Sinop Çevre Platformu olarak 26 Eylül 2011 Pazartesi günü saat 18.00’da sendika toplantı salonunda gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında öne çıkan konular aşağıdaki gibidir:

 

 
– Grup Yorum konseri
– Sinop Çevre Platformu

Grup Yorum Konseri:

Konser sonrası yapılan görüşmeler sonucunda, yaklaşık 4000-5000 kişinin izlediği konserden Grup Yorum’un katılım ve coşku açısından; konseri izleyenlerin de müzik ve organizasyon açısından memnun kaldığını söylemek mümkün.

Grup Yorum üyeleri, solun türlü şekillerde suçla ilişkilendirilmeye çalışıldığı, çeşitli anti-propaganda araçlarının ve provokasyonların kullanıldığı şu günlerde, katılımın gayet tatmin edici olduğunu özellikle altını çizdiler.

Konseri düzenleyen Sinop Çevre Platformu bileşenleri olarak bizler de katılım beklentimizin dayanaksız yüksek olduğu özeleştirisiyle başladık değerlendirmeye.

Ayrıca katılımın beklenenden düşük oluşunda temel olarak halk arasında özellikle dolaşıma sokulan anti propaganda aracı bir fısıltı gazetesinden bahsedilebilir.

Öte yandan kentin yaz aylarına göre nispeten daha az olan nüfusunun da etkisi var bunda. Gençlerin katılımı dikkat çekici düzeydeydi; ancak Sinop’tan şehir dışına okumaya giden gençler ile Sinop’a okumaya gelen gençler arasında katılım açısından aleyhimize bir tabloda söz konusu. Şöyle ki Sinop’a okumaya gelen gençler genellikle daha muhafazakar çevrelerden ve bu da sol muhalif etkinliklere katılımı azaltmakta. Bu durum da ayrıca ele alınmaya, irdelenmeye değer.

Değerlendirme kapsamında ayrıca mali durum da görüşüldü.

Özellikle böyle ciddi bir çalışmanın gerçekleştirilmesinin başlı başına iddialı olduğunu; bunun tüm aksaklıklara rağmen tamamlanmasının dahi önemine vurgu yapıldı.

Konser kapsamında mali destek sunan tüm kurumlara bir teşekkür yazısı yazılması kararlaştırıldı.

Kentte muhalefeti örgütleyen kadroların dar kalmasının konser örneğinde olduğu gibi aynı kişilerin aşırı iş yüküyle baş başa kalmasını doğurduğu ve bunun da gelecek muhalefetin örgütlenmesi açısından önemli bir sorun teşkil ettiği vurgulanarak, kadrosal bir genişlemenin toplumsal mücadelenin geleceği açısından elzem olduğu vurgulandı.

Sinop Çevre Platformu:

Kimi platform bileşenlerinin etkin katılım göstermemesinin bir sonucu olarak, platformun etkililiğinin azaldığı ve içinde çok örgütlü hantal bir yapıya doğru dönüşme tehlikesi barındırdığı belirtildi. Bunun önüne geçilmesi için, 8 Ekim Mitinginin getirdiği yoğunluğun ardından siyasal partilere, emek örgütlerine ve demokratik kitle örgütlerine yeni bir çağrıyla platformun yeniden inşa edilmesi gerektiği belirtildi. Bu çağrının ön koşulunun etkin katılım olduğu vurgulandı. Muhtemelen 22 Ekim tarihinde (tarih daha sonra netleşecek) gerçekleştirilecek bir genel kurul ile bunun gerçekleştirilmesi gerektiği belirtildi. Genel Kurul, yürütmenin değişmesinin yanı sıra Sinop’ta çevre mücadelesi açısından yeni yöntem ve yönelimlere işaret eden bütünlüklü bir yaklaşımı hedeflemektedir.

Eğitim Sen Sinop Şube Yürütme Kurulu

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık