Sinop Eğitim Sen | Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası

22 Mayıs 2017 “Sürgün ve Cezalara Karşı” Basın Açıklaması

2 yıl önce
22 Mayıs 2017 “Sürgün ve Cezalara Karşı” Basın Açıklaması için yorumlar kapalı
1.046 kez görüntülendi

22 Mayıs 2017 “Sürgün ve Cezalara Karşı” Basın Açıklaması

22 Mayıs 2017 Pazartesi günü saat 16.30’da Uğur Mumcu Meydanında “Sürgün ve Cezalara Karşı” basın açıklaması yapmak için toplandık.

unnamed (2)

Yapılan basın açıklamasında Eğitim Sen Sinop Şube Başkanı Hakan Eker tarafından okunan basın metni aşağıdadır.

 

Baskı, Sürgün ve Cezalara Son!

Ülke genelinde yaşanan sorunlar can yakmaya devam ediyor. Neredeyse her gün üyelerimiz üzerinde yeni bir baskı, sürgün ve ceza haberleri almaktayız.

Siyasi iktidarın sokakta, okulda, iş yerinde, kısacası yaşamın bütün alanlarında etkisi hissedilen baskıcı, otoriter ve anti demokratik politikaları, “hukuk” ve “adalet” kavramlarının içini tamamen boşaltan uygulamaları, yapılan eylemliklerin üzerinden yaklaşık 17 ay geçmesine rağmen bitmek bilmeyen bir hırsla devam etmektedir. İktidar, baskıcı uygulamalarına karşı demokratik tepkilerini gösteren, düşüncelerini açıklayarak sesini yükseltenlere karşı büyük bir tahammülsüzlük içerisindedir.

21 ve 29 Aralık 2015 tarihinde Ülkemizde yaşanan emek ve hak gaspları nedeniyle KESK ve Eğitim Sen Genel Merkezlerinin almış olduğu kararlar doğrultusunda bir saatlik ve bir günlük iş bırakma eylemliklerimizin içeriği yetkililer tarafından değiştirilerek 12 arkadaşımıza Uyarı, 1 arkadaşımıza Kınama, 37 arkadaşımıza 1/30 maaş Kesimi cezası verilmiş, 8 arkadaşımıza da Kademe İlerlemesinin Durdurulmasının yanı sıra  Tedbiren             İl dışı Yer Değişikliği teklifi yapılmıştır. Böylece toplamda 58 arkadaşımıza çeşitli cezalar öngörülmüş, bir kısmına da uygulanmıştır.

Demokratik bir hukuk Devletinde sendikal eylemler suç olamaz. Sendikal eylemler Uluslar arası sözleşmeler, Anayasa, Başbakanlık Genelgeleri, AHİM, Yerel ve Yüksek Yargı kararları tarafından güvence altına alındığı halde Milli Eğitim Bakanlığı, çok sayıda hukuk dışı girişimde bulunmuş, hukukun en temel ilkelerini ayaklar altına alan kararlara ve uygulamalara imza atmıştır.

Devlet kurumları bütün kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı olmak ve herhangi bir konuda soruşturma yürütürken tarafsız davranmak zorundadır. Ancak Ülkemizde yaşananlar, idarenin siyasal içerikli kararları ile hukukun nasıl katledildiğini, en temel sendikal faaliyetlerin siyasi talimatlarla “suç” kapsamına alındığını göstermektedir.

İktidarın politikalarına itiraz eden herkesin hedef haline getirildiği böylesi bir dönemde örgütlü mücadelemizin engellenmeye çalışıldığı bellidir.

Sinop halkı öğretmenine sahip çıkmıştır …

Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı uygulamalar karşısında, verdiğimiz hukuk mücadelesinin yanında kamuoyu oluşturmak ve Sinop yerelinde bir farkındalık yaratmak için,  yaklaşık iki haftayı kapsayacak şekilde, şehrimizin Uğur Mumcu Meydanı’nda

 

tamamen barışçıl  ve mümkün olduğunca çevreye rahatsızlık vermeden, “oturma eylemi ve imza kampanyası “ düzenledik. Kampanyamız bugün itibariyle sona ermiştir.

Topladığımız imzaları Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığına göndereceğiz. Yerel yetkililerin verdiği cezalar, bize göre hukuksuzdur. Bakanlık düzeyinde yapılacak incelemelerde bu ceza ve idari uygulamaların düzeltileceğinden kuşkumuz yoktur.

Düzenlediğimiz kampanyayla, Sinop halkı, gerek imzalarıyla gerekse moral açıdan destek vererek Öğretmenine Sahip çıkmıştır. Bu vesileyle imza atan ya da atmayan tüm Sinoplu dostlarımıza teşekkür ederiz. Süreç içinde istemeden de olsa rahatsızlık verdiğimiz dostlarımızdan da özür dileriz.

Eğitim Sen üye ve yöneticilerine yönelik her türlü baskıya, soruşturma ve sürgünlere karşı bugüne kadar nasıl mücadele ettiysek, bugünden sonra da aynı kararlılıkla örgütsel ve hukuksal mücadelemizi sürdüreceğiz.

 

SİNOP EĞİTİM SEN

 

unnamed (1)

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık