Sinop Eğitim Sen | Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası

Sinop’ta Kadınlar 25 Kasım’da Alanlardaydı

4 yıl önce
Sinop’ta Kadınlar 25 Kasım’da Alanlardaydı için yorumlar kapalı
1.420 kez görüntülendi

Sinop’ta Kadınlar 25 Kasım’da Alanlardaydı

Kadınlar bugün Sinop’ta, Sinop  Kadın Platformu’nun çağrısıyla “Erkek, devlet şiddetine karşı kadınlar yaşamı, barışı ve özgürlüğü savunuyor” diyerek bir araya geldi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde, Sinop Kadın Platformu’nun çağrısıyla yüzlerce kadın itfaiyenin önünde toplandı.Uğur Mumcu Meydanına yürüyüş yapan kadınlar sloganları ile kadına şiddeti protesto ettiler.

Açıklamada katliamlarda hayatlarını kaybeden kadınlar anılırken şunlara değinildi:

Mirabel Kardeşlerden Bugüne İsyanımız Büyüyor!

1960 yılında 25 Kasım günü Latin Amerika’da Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele yürüten Mirabel Kardeşler diktatörlük askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra vahşice katledildi. Mücadele eden kadınların devlet şiddeti ile katledilmesi son olmadı belki ancak Mirabel Kardeşler anısına 1981’de 25 Kasım ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü” olarak tüm dünyaya ilan edildi. Kadın özgürlük mücadelesinin kelebekleri, isyanın ve mücadelenin simgesi haline geldiler.

Erkek egemen sistem ve temsilcisi AKP uyguladığı politikalar ile kadınların sorunlarına yönelik çözümler geliştirmek bir yana mevcut sorunları derinleştirmektedir. 2015’in ilk 10 ayı içerisinde erkek şiddeti sonucu katledilen kadın sayısı 346 iken, iş cinayetlerinde ve yaşanan çatışmada yitirdiklerimizi de eklediğimizde kadın katliamlarının neredeyse bir kadın kırımına dönüştüğünü görüyoruz. Suruç, Cizre, Silvan ve Ankara Katliamı’nda devlet kadınları tek tek değil toplu olarak katlediyor. Barış isteyen kadınlar devletin katliamları ile katledilmeye devam ediyor.

Rakamlarla geçiştirilmeye çalışılan, çeşitli adli tedbirlerle çözüme ulaştırılmak istenen erkek şiddeti kadınları evde, sokakta ve iş yerinde hedef almaya devam ediyor. Aile saadetini börek yapmaya indirgeyen akıl; börek yapmayan, kahkaha atan, dolmuşa yalnız binen kadınların katlini de vacip kılıyor. Erkek şiddeti sistematik ve yaygın şekilde sürdürülmekte; bizzat iktidar tarafından meşrulaştırılmaktadır. Kimi zaman Başbakan’ın ağzından çıkan bir sözle başlamakta kimi zaman da kamu görevlileri tarafından doğrudan uygulanmakta ve kadın bedeni, emeği, kimliği ve hayatı erkek egemen düzen tarafından şekillendirilmeye çalışılmaktadır.

Kadınlar, erkek- devlet şiddetine karşı Mirabel Kardeşler’den aldığı güçle mücadeleye devam ediyor. Kendi iradesine, bedenine, toprağına, kimliğine, emeğine ve yaşam hakkına sahip çıkan kadınlar isyanı büyütüyor. Eğitim Sen olarak; Suruç’tan Cizre’ye, Silvan’dan Ankara’ya katledilen kadınların sesi olup barışı haykırmak ve erkek-devlet şiddetine maruz kalan kadınların isyanı olmak için tüm kadınları örgütlenmeye ve alanlarda mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

Hayatımız katliamlarla karartılmaya çalışılırken yaşamı savunmak için bir aradayız! İktidar halklara savaşı dayatırken barışı savunmak için bir aradayız! Erkek, devlet katliamlarıyla ve savaş ve şiddetle özgürlüğümüz elimizden alınmaya çalışılırken özgürlüğümüzü savunmak; eşit özgür bir yaşam inşa etmek üzere bir aradayız!

Bugün Türkiye’nin dört bir yanında, yüreği bir çarparak sokaklara çıkan kadınlar, Ankara Katliamında kaybettiğimiz Aycan’ın, Ayşe’nin, Azize’nin, Başak’ın, Bedriye’nin, Berna’nın, Dicle’nin, Dilan’ın, Ebru’nun, Elif’in, Emine’nin, Fatma’nın, Gözde’nin, Gülbahar’ın, Gülhan’ın, İdil’in, Kübra’nın, Leyla’nın, Meryem’in, Necla’nın, Nilgün’ün, Sarıgül’ün, Sevgi’nin, Sevim’in, Seyhan’ın, Sezen’in, Şebnem’in Şirin’in ve katliamlarda kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızın hiç solmayacak gülüşleriyle karıyoruz öfkemizi, umudumuzu, isyanımızı ve erkek şiddetinin, kadın katliamlarının karşısında yaşam; savaşın, ablukanın karşısında barış; diktatörlüğün, karşısında özgürlük oluyoruz.

Yaşam, Barış, Özgürlük için mücadeleyi, dayanışmayı, direnişi büyütüyoruz!

Yaşasın Kadın Dayanışması!

Yaşasın Örgütlü Kadın Mücadelesi!
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık