Sinop Eğitim Sen | Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası

Paris’te Katliam: 150 Ölü, Çok Sayıda Yaralı Var

4 yıl önce
Paris’te Katliam: 150 Ölü, Çok Sayıda Yaralı Var için yorumlar kapalı
1.362 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Fransa’nın başkenti Paris dün gece kanlı saldırılarla sarsıldı. Paris’te, eş zamanlı gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırılarda 150 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı. Fransa’da olağanüstü hâl ilan edildi.

8 saldırganın 7 ayrı yerde gerçekleştirdiği saldırıların en büyüğü Paris’teki bir rock konserinde yaşandı. Bataclan sanat merkezindeki heavy-metal konseri sırasında silahlı kişiler etrafa ateş açtı. Yaklaşık 1500 kişinin olduğu Bataclan konser salonuna saldıran silahlı kişiler; önce el bombaları attı, ardından da içeri girerek yüzlerce kişiyi rehin aldı. Üzerlerinde patlayıcı düzenekler olan saldırganlar, rehin aldıkları kişilerden birçoğunu öldürdü.Polisin konser salonuna düzenlediği operasyonda, onlarca kişi kurtarılırken, 3 saldırgan öldürüldü.

Hollande Da Stattaydı

Saşdırılardan biri de Fransa-Almanya maçının oynandığı Stade de France’da gerçekleşti. Buradaki 3 saldırıdan ikisinin intihar saldırısı olarak gerçekleştiği ve saldırıyı düzenleyen iki kişinin üzerlerindeki bombaları patlattıkları bildirildi.

Patlamanın olduğu sırada, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da maçı izlemek üzere statta bulunuyordu.

Ülke Genelinde Olağanüstü Hal

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Paris’te onlarca kişinin yaşamını yitirdiği saldırıların ardından, saldırıyı düzenleyenlerin kaçmaması ve başka saldırganların girmemesi için Fransa sınırlarının kapatılacağını ve olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

Fransa ordusunun stratejik bölgelerde konuşlandırıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Hollande, şu andan itibaren Fransa’nın tüm imkanlarını seferber ettiğini bildirdi.

G-20 Zirvesi için yarın Türkiye’ye gelmesi beklenen Hollande, bu ziyaretini de iptal etti.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık