Sinop Eğitim Sen | Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası

170 Ülkedeki 400 Eğitim Sendikası’ndan Eğitim Sen’e Destek!

5 yıl önce
170 Ülkedeki 400 Eğitim Sendikası’ndan Eğitim Sen’e Destek! için yorumlar kapalı
1.066 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Eğitim Sen`e yönelik hukuksuz polis baskını olduğu sırada Eğitim Enternasyonali 7. Dünya Kongresi`nde bulunan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca kongre katılımcılarına bilgilendirici bir konuşma yaptı. Salonda bulunan 170 ülkeden 400 eğitim sendikası temsilcisi 1950 kişinin soluksuz şekilde dinlediği konuşmanın ardından Eğitim Sen`e destek olmak için katılımcılar ayağa kalkarak dakikalarca alkışlarıyla Türkiye hükümetini protesto etti. Eğitim Enternasyonali Yönetim Kurulu`nun ilk toplantısında Türkiye Hükümeti`ni kınama kararı alınmasına karar veren Kongre; bu hafta içerisinde Türkiye Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve İçişleri Bakanı`na farklı ülkelerden protesto mektupları gönderecek.

Genel Başkan Kamuran Karaca kongre katılımcılarına yönelik yaptığı konuşmasında Eğitim Sen`e düzenlenen polis operasyonundan iki gün önce Suruç`ta Eğitim Sen Yüksekova temsilcisi Süleyman Aksu`nun katledildiğini anlattı. Genel Başkan, geçmişte olduğu gibi her zaman ezilenlerin yanında olmaya devam eden Eğitim Sen`in Suriye`deki savaş politikalarından etkilenen halklara, göçmenlere ve çocuklara hem maddi hem de manevi olarak destek sunduklarını bildirdi. Sendikamızın barış, demokrasi ve emek mücadelesinden rahatsız olan AKP ve Cumhurbaşkanı`nın kirli bir algı operasyonu yürüttüğünü söyleyen Karaca, herkesi Türkiye hükümetini ve Cumhurbaşkanı`nı protesto etmeye çağırdı. Konuşmanın ardından salonda bulunan delegeler dakikalarca alkışlayarak Eğitim Sen`e destek olduklarını gösterdiler. Temsilciler ülkelerine geri döndüklerinde Türkiye Hükümeti`ne kınama mektupları gönderecekleri sözünü verirken; Eğitim Enternasyonali Başkanı Susan Hopgood ilk toplantılarında bu feci hukuksuzluğa karşı çıkacaklarını Kongre delegasyonu ile paylaştı.

Fransa, Almanya, İngiltere ve Hollanda`da bulunan kardeş sendikalarımız ise hemen aynı gün harekete geçerek Türkiye Hükümeti`nin yaptığı hukuksuzluğa karşı bizimle birlikte mücadele etmeye başladılar. Hollanda Sendikası Aob ve Almanya Sendikası GEW üyelerine bilgilendirme mesajı yazarak; Türkiye`deki yetkililerin mail adreslerine protesto mailleri atmalarını istedi. İngiltere Öğretmen Sendikası NUT`un eski başkanı Mary Compton tarafından hazırlanan “Teachers Solidarity/Öğretmen Dayanışması” adlı haber sitesinde konuyla ilgili bir haber hızla yayımlandı. (http://www.teachersolidarity.com/blog/turkish-police-raid-teachers-union) Fransa Sendikası FNEC FP FO ise aynı gün sert bir dille eleştirdikleri Cumhurbaşkanı ve Başbakan`a resmi bir mektup yazarak bir an önce hukuksuzluktan geri dönülmesini, demokratik özgürlüklere saygı duyulmasını istedi. Türkiye`de geçici savaş hükümeti kurmak isteyenlere karşı yaptığımız bilgilendirme ITUC (Dünya Sendikalar Konfederasyonu) ve ETUC (Avrupa Sendikalar Konfederasyonu)`na da iletildi.

Uluslararası emek ve demokrasi örgütleri tarafından sert bir şekilde eleştirilen geçici hükümete dünyanın her yerinden Eğitim Sen`le dayanışma içerisinde olunduğu mesajı verilmeye devam ediyor.

 

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık